Jak se namotivovat tak, aby mi to vydrželo?

publikováno 02.09.2022 | čtení na 15 minut

V dnešním článku se vám pokusím předat pár tipů ohledně dlouhodobé motivace. Motivace funguje stále na stejném principu, tím pádem se článek hodí pro každého a nezáleží na tom, zda se motivujete ke cvičení a hubnutí, nebo třeba k učení.

Stanovte si cíl

Stanovením cíle se uvědomíte, čeho vlastně chcete dosáhnout. Doporučuji tedy, si určit jeden cíl, na něj se soustředit, a právě tomu věnovat svoji energii. Až vašeho cíle dosáhnete, můžete si klidně hned vymyslet další, ale dělat maximum pro více věcí najednou je velmi náročné, proto radím se věnovat nejprve jednomu a následně druhému cíli.

blog-motivace-image02.jpg

Vision board

Skvělou pomůckou, jak nezapomenout proč to všechno děláte a co je vaším cílem, je takzvaná nástěnka vizí. Jedná se o nástěnku, kde jsou připnuté fotky, obrázky a klidně i nějaký ten motivační text nebo citát. Nástěnku budete mít stále na očích, takže nemůžete zapomenout za čím si to jdete!
Tip: Pokud si nechcete fotky a obrázky zničit propíchnutím špendlíkem na korkové nástěnce, použijte magnetickou tabuli. Výsledek bude takřka stejný a vaše fotky budou netknuté. Přidělání můžete navíc ozvláštnit třeba barevnými magnety a tabule bude hned o něco barevnější a veselejší.

Odměňte se

Za každý splněný cíl si udělejte radost a dopřejte si odměnu! Je jen na vás, jestli si uděláte radost ve formě nového oblečení, dobrého jídla nebo třeba nějakým výletem či jiným zážitkem. Důležité je, že se odměníte. Budete se pak na splnění cíle těšit ještě o něco víc a možná tak i zvládnete celý proces plnění urychlit.

blog-motivace-image01.jpg

Začněte hned

Začnu od pondělí, začnu od příští měsíce, začnu od nového roku. Chcete říct, jak to dopadne? Nezačnete nikdy. Pokud vážně chcete začít třeba cvičit, učit se, běhat nebo uklízet, začněte hned! Nezáleží na tom, jestli je pondělí nebo pátek.
Nejefektivnější způsob, jak to udělat, je udělat to. Tenhle citát, je sice jednoduchý a krátký, ale naprosto přesně vystihuje, že klíčovou věcí je začít.

Nejlépe se namotivujete vy sami

Je za potřebí si uvědomit, že vás nikdo nenamotivuje tak, jako to dokážete vy sami. Podpora okolí je sice důležitá, ale ne tak moc důležitá jako vaše odhodlání. Často také okolí nemusí chápat, proč konkrétního cíle chcete dosáhnout, tím pádem vás nejsou schopni dost dobře podpořit a namotivovat. Nejlépe se zkrátka budete dlouhodobě motivovat sami a pomoct vám může třeba již zmíněná vision board, odměny a dále třeba diář nebo kalendář.

Udělejte si plán a sledujte své pokroky

Vytvořením plánu si vlastně naplánujete, jak chcete vašeho cíle dosáhnout krok po kroku. Já osobně mohu jen doporučit, si jednotlivé kroky a úkoly naplánovat na konkrétní dny. Počítáte s danou aktivitou dopředu, a tak se můžete připravit nejen psychicky, ale i časově, případně materiálně či fyzicky.
Ideálním pomocníkem pro plánování je diář nebo kalendář. Můžete samozřejmě používat ten v mobilu, ale řekla bych, že na pocit odškrtnutí splněného úkolu v papírovém diáři nějaké to ťuknutí do obrazovky nemá! Používejte barevné zvýrazňovače, propisky, samolepky. Uvidíte sami, že si plánování oblíbíte a začnete naplno využívat všechen váš čas.

Autor: Naty