Jak vybrat školákovi správné psací pero?

publikováno 19.08.2022 | čtení na 15 minut

Dnešním tématem bude zdánlivě lehký úkol, a to výběr správného psacího pera. Nastal u vás doma den D, kdy se mění obyčejná tužka za opravdové pero? Pak je tento článek přesně pro vás! Výběr pera, hlavně toho úplně prvního, je opravdu důležitý, protože proces učení psaní je jedním z klíčových aspektů ve vývoji dítěte. Nenechte se ale vyvést z míry, v článku vám představím základní typy per a rozhodování a vybírání bude zase o něco jednodušší.

Pojďme se teda přesunout k tomu, jaké máte možnosti:

Gumovací pero-PILOT FRIXION BALL

Gumovací pero je velmi oblíbené u dětí, ovšem u učitelů se už s takovou oblibou nesetkává. Málokterý učitel dovolí dětem už v první třídě toto pero, a to právě kvůli jeho zdánlivě největší výhodě-gumování. Mnoho pedagogů i rodičů zastává názor, že děti na napsané chyby rychle zapomenou, protože je jednoduše vygumují jak z papíru, tak i z hlavy. Další možnou nevýhodou je kulatý úchop, který kvůli svému tvaru nepodporuje tzv. špetkovité držení, a navíc může v ruce snadněji podkluzovat, a z toho důvodu poté děti drží pera až moc u hrotu.
Mezi výhody ale patří třeba znovupoužitelnost. Pero se dá doplňovat stále dokola novými náplněmi. Další výhodou, kterou ocení hlavně školáci, jsou mnohá barevná provedení, a to jak pera samotného, tak i náplní. Pilot vyrábí pera v opravdu pestré nabídce barev, tím pádem stačí mezi pery proházet náplně a pero zvenku modré, může psát třeba červeně. Vybírat lze nejen mezi barvami, ale i mezi typy per. Preferujete pero s víčkem? Pero s tenkým hrotem? Nebo snad pero cvakací? Vybírejte, jak je libo! Ještě bych ráda zmínila jeden klad, který se týká možná spíše starších dětí, a to úpravu sešitu. S gumovacím perem se děti vyhnou škrtancům a čmáranicím a sešit bude perfektně čistý a upravený.

blog-vybrat_pero-image01.jpg

Klasické pero-CENTROPEN TORNADO

Tohle pero bych popsala jako stará dobrá klasika. Tornado patří mezi nejoblíbenější typ prvního pera pro školáky. Na rozdíl od pera gumovacího se jedná o pero, které když dopíše, tak ho vyhodíte. To bych ale kvůli jeho velmi nízké ceně (zhruba 20,-) nebrala jako nevýhodu.
Co se výhod týče, tak těch je mnoho. Velmi atraktivní design je prvním pozitivem, které bych ráda zmínila. Vybírat můžete nejen z mnoha barev a motivů, ale i z mnoha vůní! Další výhodou, možná tou nejzásadnější, je ideální držení. V místě držení je pero trojhranné, má tzv. masážní body, díky kterým pero neklouže. Pero je vhodné pro praváky, leváky, i pro dysgrafiky, tedy pro děti s poruchou grafického projevu. Náplň pera je klasický inkoust, který lze vyzmizíkovat a následně přepsat propiskou. Právě Centropen Tornado je jedním z nejoblíbenějších per pro učitelky v prvních třídách a mnohé ani jiná pera netolerují.

Ergonomické pero-STABILO EASY ORIGINAL

Toto pero bylo vytvořeno speciálně pro dětské ruce. Je odlišné pro praváky a leváky, což zajišťuje úplný komfort. Stejně jako již předtím zmíněná pera, i tato varianta imponuje spoustou barevných kombinací, a navíc má každé pero i jmenovku! Úchopná zóna je pogumovaná, tím pádem pero neklouže. Díky přesně vyznačeným místům, kam položit prsty, se pero v podstatě nedá chytit špatně. Náplní je vyzmizíkovatelný inkoust, který nedělá kaňky a hrot příjemně klouže po papíře. Stejně jako u gumovacího pera jsou náplně doplňovací.
Jediná nevýhoda, která mě napadá, je cena. Pero stojí něco okolo dvou set korun, ale tato investice se určitě vyplatí!

blog-vybrat_pero-image02.jpg

Tří základní, nejčastější a nejoblíbenější varianty, které trh nabízí už tedy znáte, a teď asi k tomu nejdůležitějšímu.
Pro jaké pero se rozhodnout? Většinou vám konkrétní pero poradí a doporučí učitel, ale finální výběr závisí na vás.

Jak pero vybrat?

Způsob, jak pero vybrat, je možná jednodušší, než byste čekali. Vezměte svého školáka do papírnictví, nechte ho, aby si pera vyzkoušel a sám vám pravděpodobně řekne, které mu vyhovuje nejvíc. Během testování jednotlivých per nezapomeňte koukat, jak dítě pero drží, to je totiž alfa omega správného začátku! Jakmile bude pero vyhovovat, stačí už jen vybrat barvu, motiv, případně vůni a hurá s ním do penálu.

Autor: Naty