Jak vybrat správný sešit?

publikováno 26.08.2022 |

V dnešním článku se dozvíte, jak se zorientovat ve velikostech a číslování sešitů a také jaké máte možnosti uvnitř sešitu. Na konci článku vám poradím i pár tipů, jak udržet sešit upravený po celý školní rok. Možná se to nemusí zdát tak důležité, ale to, do jakého sešitu co píšete, může ovlivnit celkovou úpravu a i to, jak se vám následně bude ze zápisků učit.

Číslování sešitů

Číselné označení školních sešitů má jasná pravidla. Pojďme si je vysvětlit.

Příklad: 523- A5, 20 stránek, linky (12 mm od sebe)

První číslice-velikosti sešitů
U sešitů rozlišujeme tři velikosti-A4, A5 a A6. Největším formátem je A4, má rozměry 210x297 mm.

Druhá číslice-počet listů v sešitu
Druhá číslice označuje počet listů v sešitu. 10, 20, 30, 40, 60 a 80.

Třetí číslice-typ sešitu uvnitř
Podle třetího čísla lze rozlišit, o jaký vnitřek sešitu se jedná.
0- prázdné stránky, sešit bez linek
1- stránky s linkami, které jsou od sebe vzdálené 20 mm
2- stránky s linkami, které jsou od sebe vzdálené 16 mm
3- stránky s linkami, které jsou od sebe vzdálené 12 mm
4- stránky s linkami, které jsou od sebe vzdálené 8 mm
5- stránky s čtverečky

blog-vybrat_sesit-image03.jpg

Na co se který vnitřek sešitu hodí?

Pro školáky zhruba do 3. třídy jsou vhodné sešity o velikosti A5 a většinou bohatě stačí 20 listů. Na první psaní se ideálně hodí sešity 511 a 512, na první hodiny geometrie postačí také sešit A5, ale určitě prázdný.

Pro prvňáčky se vyrábí i speciální sešity, které mají buď jednu nebo dvě pomocné linky. Pomocné linky napomáhají při správném odhadnutí velikosti velkých a malých písmen.

Pro školáky, kteří už psát umí, ale není pro ně ještě potřeba sešit o velikosti A4, jsou vhodné sešity 524 nebo 544. Nejsou zbytečně velké, ale zároveň se do nich díky tenkým linkám vejde dostatek potřebných zápisků.

Pro děti z vyšších ročníků, tedy z druhého stupně, jsou optimálním řešením sešity velikosti A4 s linkami blíže u sebe, tedy čísla 424, 444 nebo 464. Záleží na tom, kolik stránek budete potřebovat. Na druhém stupni se už také více objevují technicky zaměřené předměty jako fyzika nebo chemie, na které se vyloženě hodí čtverečkovaný vnitřek sešitu. Tento typ sešitu je na tyto předměty vhodný hlavně kvůli tomu, že se v něm díky čtverečkům dobře odhadují délky, třeba při kreslení grafů nebo jiných náčrtků. Sešity o velikosti A4 se čtverečky najdete v papírnictví pod číslem 425, 445 nebo 465.

blog-vybrat_sesit-image01.jpg

Úprava sešitů

Nezapomeňte na obal! Pokud nechcete mít sešit zmačkaný a pomuchlaný už po prvním týdnu školního roku, rozhodně si nezapomeňte koupit obal. Já osobně mám nejradši pevné a průhledné obaly, ale na trhu najdete i mnoho jiných, třeba barevných, variant.

Super pomůckou, jak udržet sešit přehledný a upravený zevnitř, jsou barevné zvýrazňovače. Podtrhávejte nadpisy, podnadpisy, zvýrazňujte důležité výpisky a informace. Bude se vám potom mnohem lépe orientovat v textu a díky barvám se i lépe pamatují výpisky při následném učení.

Psaní datumů se může zdát jako naprostá zbytečnost, ale já myslím, že určitě není na škodu. Díky napsanému datumu bude sešit přehledný a budete vědět, co jste kdy do sešitu psali. Napsat pár čísel do rohu nezabere skoro žádný čas, a naopak to v budoucnu může dost času ušetřit.

blog-vybrat_sesit-image02.jpg

Často učitelé hodnotí sešity a jejich úpravu, proto byste se o upravený sešit měli minimálně pokoušet. Důležité je vytrvat. Každý z nás asi zná to, že ze začátku školního roku máme velké ambice na úpravu sešitů, ale pár týdnech nás to přejde. Zkuste se snažit celý školní rok! Hlavně na středních školách se vám budou přehledné sešity vážně hodit, a vaši dřinu při přípravách na závěrečné zkoušky nebo maturitu jistě oceníte.

Autor: Naty