Podzimní úklid se týká i zahrady. Jak ji připravit na zimu?

publikováno 07.10.2022 | čtení na 15 minut

Máte doma malou, nebo dokonce velkou zahradu? Pak je vám asi jasné, že stejně jako na zimu připravujete svůj domov, i na zahrádce je potřeba pár věcí udělat. V dnešním článku se vám tedy pokusím předat několik tipů, na co před zimou nezapomenout a co udělat pro to, aby s prvním jarním vánkem byla vaše zahrada v dokonalé kondici.

Záhony

Stejně jako zvířátka, tak i záhony se tak nějak ukládají k zimnímu spánku... ale pozor-jak které. Pěstujete-li kořenovou zeleninu, zejména celer, mrkev, či petržel, je velmi důležité před zimou záhony zrušit. Naopak špenát, polníček, hlávkova kapusta, tak ty zimu hravě zvládnou a se zrušením si tak nemusíte dělat těžkou hlavu. Určitě ale všechny záhony a rostliny ochraňte vrstvou listí. Také byste na podzim měli všechny záhony zrýt a odplevelit. Možná se vám do toho nechce, ale na jaře budete vážně rádi.

Posekejte trávu, upravte živý plot a shrabejte listí

Vřele doporučuji trávník nejen posekat, ale také ho postříkat proti zimním plísním. Díky tomu bude po zimě vypadat skoro jako v letních měsících.
Udržujete-li živý plot nebo jiné stromky v upraveném tvaru, určitě je ostříhejte do vámi požadovaného tvaru. Přes zimu sice nic moc nevyroste, ale opět-na jaře budete rádi.
Hrabání listí...všemi nenáviděná aktivita. S těmi pravými pomocníky to ale nemusí být zas tak hrozné. Fukary a vysavače-hlavně ty vám práci ulehčí. Hravě to ale zvládnete i s hráběmi na listí a lopatou. A proč listí odklízet? Důvodů je hned několik. Mezi tři nejdůležitější patří na sto procent ochrana trávy před plísněmi, zbavení se nevzhledného nepořádku a také to, že na jaře se shnilé listí uklízí fakt špatně.

Včas skliďte úrodu

Je škoda, aby třeba již zmíněná kořenová zelenina zůstala na zimu v zemi. Skliďte, co se dá. Vhodné uskladnění téměř všeho je ve sklepě. Ale pozor! Například jablka je nevhodné dávat blízko zeleniny. Jsou potom mnohem náchylnější k hnilobám a plísním.

Osázejte zahradu cibulovinami

Podzim je přímo perfektní období na sadbu cibulovin. V září zasaďte sněženky, bledule, narcisy a tulipány. V říjnu potom přidejte modřenky, okrasný česnek a krokusy. Až se jaro začne probouzet, vaše zahrada doslova rozkvete.

Zahradnické potřeby na další sezónu

Věnujte jedno víkendové odpoledne i nástrojům na další rok. Opravte, uskladněte, obruste. Pokud vám zbyde čas, klidně i ukliďte kůlnu, garáž, nebo zahradní domek.

Co si nachystat na zimní přípravu zahrady?

Něco, co by vám na tuto podzimní akci určitě nemělo chybět, jsou rukavice. Hodí se snad na všechno, co se podzimního úklidu zahrádky týká. Dále byste neměli vynechat fukary a vysavače na listí. Pokud se vám nechce investovat do těchto vymožeností, postačí i hrábě na listí, lopata a koště. Nezapomeňte ani na kolečko. Odvezete, přivezete, zkrátka všestranný pomocník.