Zahřejte se šálkem kávy

publikováno 30.09.2022 | čtení na 15 minut

V chladných podzimních dnech, není nic lepšího, než se zahřát hrníčkem horkého čaje nebo kávy. A právě o kávě se dočtete v dnešním článku. Dozvíte se kousek z historie, něco o druzích kávy, kávových nápojů i o domácí přípravě kávy.

Něco málo z historie

Věděli jste, že původně lidé kávu nepili, ale žvýkali? Skutečně, je to tak. Pojďme to vzít pěkně od začátku! Historie kávy se pojí nejen ke žvýkání, ale také k Etiopii. Právě tam podle pověsti kávu objevil pasáček koz, který si všiml, že po červených bobulkách jsou jeho kozy plné energie. Pasáček vzal tedy plody místním mnichům, kteří je prohlásili za ďábelské a vhodili je do ohně. Kávová zrnka začala ale tak krásně vonět, že je nakonec vzali na milost.

blog-salek_kavy-image03.jpg

Druhy kávy

To, že je na světě až 60 druhů kávy, možná víte. Dvě produkčně nejvýznamnější- Arabicu a Robustu, také asi znáte. Nyní si o nich můžete přečíst pár faktů.

Arabica

 • až 70% celosvětové produkce
 • pěstuje se 1000-1800 metrů nad mořem
 • zrnka se sklízí ručně, 2x až 3x za rok
 • keř plodí po dobu 25 let
 • obsahuje 0,7-1,4 % kofeinu
 • je opravdu velmi aromatická

Robusta

 • až 25 % celosvětové produkce
 • pěstuje se 500-800 metrů nad mořem
 • je méně náročná na kvalitu půdy, než je Arabica
 • je méně aromatická, než je Arabica
 • obsahuje 2,2-2,4 % kofeinu (3x více než Arabica)
blog-salek_kavy-image02.jpg

Jaký je váš oblíbený kávový nápoj?

Pojďme si připomenout nejzákladnější typy kávových nápojů. Já si v kavárnách obvykle objednávám cappuccino, a vy?

Espresso
V jednoduchosti je krása. Espresso je nejzákladnější kávový nápoj, který lze z kávy vytvořit. Jedná se o 30 ml kávy, extrahovanou zhruba 20-30 sekund pod tlakem 9 barů. Je to jeden z nejoblíbenějších nápojů.

Espresso doppio
Pokud je pro vás obyčejné espresso příliš malé, zkuste si objednat espresso doppio. Dostanete dvojnásobek, a to už je pořádná dávka energie.

Ristretto
Je-li pro vás espresso až moc velké, ale máte rádi ničím nerušenou chuť kávy, ristretto je volba pro vás. 20 ml kávy není ani moc, ani málo!

Lungo
Lungo je v podstatě espresso naředěné vodou, v poměru 1:1. Jde tedy také o dvojnásobnou velikost espressa, stejně jako u espressa dopia, ale druhá polovina je voda, nikoliv další shot kávy.

Americano
Americano-espresso doplněné o vodu, tentokrát v poměru 1 díl espressa a 5 dílů vody. Pokud si americano objednáte, očekávat můžete docela velký šálek. Často se podává i jako espresso ve větším hrnečku a horkou vodu si můžete dolít sami, podle vaší potřeby.

Caffé Latté
Velká ,,mléčná” káva, často v průhledném hrnečku s uchem. To je caffé latté. Jedná se o espresso s mlékem a mléčnou pěnou, minimálně by mělo být nápoje 250 ml.
Cappuccino Svým objemem 180 ml, spadá cappuccino do středně velkých kávových nápojů a jeho obliba je veliká. Jde o espresso s horkým mlékem a mléčnou pěnou.

blog-salek_kavy-image01.jpg

Káva jako z kavárny doma? Žádný problém!

I doma lze připravit kávu, která chutná vážně dobře. Není to ani tak moc náročné, jak se může zdát. Níže si představíme několik způsobů, jak toho docílit.

Kávovary
Je mnoho druhů kávovarů. Kapslové, pákové, automatické... stačí si jen vybrat. Na doma jsou asi nejpohodlnější kapslové nebo automatické kávovary, kam stačí jen vložit kapsli nebo nasypat zrnka kávy a zmáčknout tlačítko. Kapslové kávovary obvykle zaberou o něco méně místa, u těch automatických si zase můžete lépe vybrat chuť kávy...zrnkových káv na prodej je totiž vážně mnoho! Většina z těchto kávovarů umí i našlehat a ohřát mléko, takže pokud jste milovníci káv s mlékem, přijdete si na své i vy.

Moka konvička
Jednoduchá, rychlá a finančně dostupná-to je příprava kávy v moka konvičce. Hlavně v Itálii nechybí snad v žádné domácnosti. Je velmi skladná, a navíc si můžete vybrat ze spousty barev. Na přípravu potom potřebujete už jen sporák, vodu a namletou kávu. Chuť připravené kávy je velmi výrazná, líbit se tedy bude hlavně milovníkům espressa.

French press
Také tato varianta vám připraví velmi silnou kávu. Příprava je opět nenáročná. Stačí namletou kávu zalít horkou vodou a po několika minutách stlačit píst dolů.
Další možnosti přípravy kávy doma: džezva, překapávač, filtrovaná káva, …

A tohle určitě není vše! Existuje opravdu mnoho druhů nápojů připravených z kávy a i mnoho variant, jak je připravit...je to jen na vás!
Nebojte se experimentovat a zkuste se v kávě vzdělávat, ochutnávat, připravovat. Káva nemusí být jen povinnost po ránu, ale i skvělý koníček! Kávovary, moka konvičky, kapsle do kávovarů i zrnkové kávy-to vše najdete na Papera eshopu.
 

Autor: Naty